Sposób na barierę językową?

Czy istnieje Sposób na barierę językową?

Czytam na wielu grupach tematycznych posty osób, które poszukują super lektora. Mają one zazwyczaj ogromną barierę językową i kilka już nieudanych za sobą podejść do nauki.

W odpowiedzi na te rozpaczliwe prośby o wsparcie widzę dziesiątki lektorów i szkół gorączkowo rekomendujących siebie jako najlepszego partnera do przezwyciężania lęku przed mówieniem. Dają gwarancję sukcesu. Hmmm …

A wiesz, co?

Ja bym dziś już nie dała takiego poręczenia. I to nie dlatego, że moje zajęcia czy metody nie są skuteczne!

Mając już za sobą  prawie 25-letnią praktykę (ups, ciiii), wiem, że czasami człowiek nie ruszy z przysłowiowego kopyta, jeśli w pierwszej kolejności nie  przyjrzy się bliżej temu, co go stopuje, co przeszkadza w osiągnięciu celu.

Co zrobić, żeby przełamać barierę językową?

Osoba, która deklaruje, że ma ogromną barierę językową i jest, tak zwanym, trudnym przypadkiem powinna zadać sobie kilka pytań:

  • Czym rzeczywiście jest dla mnie bariera językowa?
  • Co ona dokładnie powoduje u mnie?
  • Skąd się wzięła i jak sobie z nią mogę poradzić po swojemu, swoim SPOSOBEM? Piszę tu świadomie, że swoim SPOSOBEM, bo każdy przypadek bariery językowej jest naturalnie całkowicie odmienny a my sami w sobie unikalni. Stąd proces przełamywania bariery językowej będzie wyglądał u każdego z nas inaczej. 

Świetny lektor i dobrze skrojone pod Ciebie lekcje to nie wszystko!

Można więc mieć najlepszego lektora pod słońcem i fantastycznie skrojone lekcje pod klienta, czyli pod Ciebie, ale i one mogą niewiele zdziałać, jeśli będzie zastosowane tylko leczenie doraźnie, a nie sama przyczyna naszego bólu (w tym wypadku, nazwijmy go roboczo: “bólem językowym”).

Twoje pierwsze kroki do przezwyciężenia bariery językowej?

Jakie można zrobić pierwsze kroki?

  1. Można się, na przykład, umówić do doświadczonego/certyfikowanego/dyplomowanego coacha (który wcale nie musi być językowcem!). Czasami wystarczy jedna lub kilka sesji na odczarowanie naszej bariery językowej i na realizację naszego celu językowego.  (Prowadzę takie sesje i w zeszłym roku pomogłam już naprawdę sporej gromadce osób w tym zakresie. Za każdym razem przyczyny bariery językowej były mocno zaskakujące!). Pisałam już kiedyś tu o coachingu językowym. Kliknij i dowiedz się, na czym polega coaching językowy w przełamaniu bariery językowej.
  2. A jeśli to jeszcze nie czas na taką sesją, to przeczytaj, proszę zbiór historii z życia wziętych. Każdy rozdział opatrzony jest wskazówkami do pracy własnej. Przykłady podane w książce otwarły już wielu osobom szeroko oczy na swoje bolączki związane nie tylko z samą barierą językową.  Kliknij, odbierz e-booka i znajdź swój sposób na barierę językową ?  Przełam barierę językową!

Tymczasem pozostaje mi życzyć Tobie powodzenia we wszystkich Waszych planach i celach na ten rok!

A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top